Gluten słowo, które ostatnio bardzo często pojawia się w telewizji,programach śniadaniowych i czasopismach. Wszyscy narzucają bezwzględną walkę, ale czy naprawdę każdy musi go unikać? Czym on właściwie jest? Co szkodliwego wnosi do naszego organizmu? Jak go eliminować? W tym wpisie chciałabym krótko odpowiedzieć na te pytania, a także podać prosty przepis na bezglutenowe śniadanie.
Gluten to najprościej mówiąc mieszanina białek występująca w ziarnach niektórych zbóż, najczęściej pszenicy, ale też żyta, jęczmienia i owsa. U niektórych osób występuje nietolerancja glutenu zwana celiakią. (ale nie u wszystkich!!!) Celiakia to schorzenie nieuleczalne, a osoba nim dotknięta musi unikać produktów zawierających ten składnik. Przyczyna nietolerancji nie jest znana. Liczne teorie wskazują na brak enzymu trawiącego gluten, inne skłaniają się ku zaburzeniom immunologicznym, Żadna z tych teorii nigdy nie została oficjalnie potwierdzona.
Jak objawia się celiakia? Objawy mogą być bardzo różne. To np. wychudzenie, wzdęty brzuch, nawracające stany zapalne jamy ustnej i afty, częste bóle głowy,chroniczne uczucie zmęczenia,zmiany skórne itd. Takie dolegliwości trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem,a wówczas, jeśli zajdzie taka potrzeba, ten zaleci dalsze badania u gastroenterologa. Bowiem nierozpoznana i nieleczona nietolerancja prowadzi do upośledzenia procesów trawiennych i złego wchłaniania składników odżywczych, co w przyszłości może skutkować próchnicą,krzywicą, anemią, depresją a u dorosłych np. osteoporozą.
Brak apetytu, spadek nastroju, bóle głowy lub brzucha są też często objawami nadwrażliwości na ten rodzaj białek. W takich przypadkach nie trzeba ekstremalnie eliminować glutenu z produktów, wystarczy jedynie ograniczyć jego spożywanie.
Co jeść,a czego unikać w diecie bezglutenowej?
Bezwzględnie zakazane produkty, które można zastąpić:
mąka żytnia i pszenna- zamień ją na mąkę kukurydzianą,ziemniaczaną
-płatki owsiane,otręby owsiane- zastąp w diecie przetworami ryżowymi
-przetwory zbożowe z orkiszu – zamień na soję i mąkę sojową
-przetworzone produkty typu czekolada z nadzieniem,cukierki,batony,wafle,gumy do żucia- zastąp je czekoladą domowej roboty,miodem,owocami czy konfiturą
-kawa zbożowa,napoje gazowane- lepszą alternatywą jest woda lub np. kakao
makarony pszenne i zbożowe (tu ilość tej mieszaniny białek jest dość duża)-zamień na makarony ryżowe, kaszę jaglaną, gryczaną
-chleb- najlepiej spożywać żytni
-panierowane ryby, kotlety-zdrowszą wersją jest mięso gotowane bądź smażone bez panierki na oleju rzepakowym, kokosowym lub oliwie z oliwek
To tylko niewielki przegląd kilku kluczowych produktów i ich zamienników. Znacznie bardziej sprecyzowany spis z pewnością otrzymacie u dietetyka lub gastroenterologa.
Osobiście nie mam zdiagnozowanej celiakii, jednak często wybieram produkty bezglutenowe, by usprawnić funkcjonowanie jelit. Zresztą sięgam po nie też ze względu na walory smakowe.
A tu szybki przepis na bezglutenowe śniadanie:
śniadanie: Super pożywny i smaczny kleik ryżowy z jabłkiem.(to także świetna alternatywa dla dzieci) Może nie brzmi zachęcająco,ale smakuje naprawdę dobrze. Wystarczy zagotować pół szklanki wody, dodać odrobinę cukru, najlepiej trzcinowego. Następnie dodać starte jabłko i 3 łyżki kleiku. Wszystko starannie wymieszać i podawać z jogurtem naturalnym. Świetnym dodatkiem jest cynamon lub ulubione suszone owoce. Z pełnym przekonaniem polecam!